10 tipů pro parné letní dny

Naši chlupáči milují léto stejně jako my! Pro mnohé je to nejlepší doba roku, kdy se můžete vydat ven a užívat si všeho, co sezóna nabízí.

Není nic špatného na tom, když si berete svého domácího mazlíčka na pikniky, výlety, plavání nebo běh - mějte však na paměti, že teplé počasí může být nebezpečné. Když venku pere slunce, je pro domácí mazlíčky těžké se ochlazovat. Zvířata se totiž nepotí jako lidé. Jak asi víte, psi se nejvíce ochlazují dechem. Když je však venku jen horký vzduch, je ochlazování pro psa těžší. Čtěte dál a dozvíte se několik důležitých letních tipů pro psy.

 

1. Nikdy, NIKDY, nenechávejte svého psa v horkém autě

Tohle jste už asi slyšeli, ale je to tak důležité, že si tento tip zaslouží první místo, protože se snad každé léto najdou případy, kdy lidé psa v autě nechají. Zabere to jen pár MINUT, než se u psa v autě začne projevovat úpal a začne se dusit. Většina lidí si neuvědomuje, jaké horko je v zaparkovaných autech. Když je venku například 25 stupňů, mohou teploty v autě dosáhnout od 32 stupňů ve stínu až po 72 stupňů, pokud je zaparkové přímo na slunci! Následky úpalu v takovém autě jsou pro psa smrtelné. Nejlepší je nechat svého psa v teplých dnech doma. Pokud jedete se svým psem v autě, sbalte pro něj misku s vodou když opouštíte auto, vezměte svého psa vždy s sebou

 

2. Příznaky úpalu a jak se zachovat

Příznaky úpalu jsou následující:

Úpal může rychle poškodit životně důležité vnitřní orgány. Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí úpalem, zchlaďte ho smáčením studenou vodou a okamžitě ho vezměte k veterináři k další léčbě. Bez rychlé léčby může být úpal smrtelný.

 

3. Chraňte svého psa

Ujistěte se, že váš pes je chráněn před parazity, jako jsou blechy, klíšťata a komáři

 

4. Pozor na tlapky!

Povrchy, jako je například asfalt, mohou být v létě opravdu horké! Snažte se udržet svého mazlíčka mimo horký asfalt; nejen že mu může spálit tlapky, ale může také zvýšit tělesnou teplotu a vést k přehřátí. 

 

5. Váš pes by měl mít vždy přístup k pitné vodě a stínu

Psi mají mnohem větší žízeň než my, ochlazovat se můžou právě jen pitím vody a dýcháním. Udržujte svého mazlíčka ve stínu tak často, jak je to možné. Psi a kočky se sice rádi sluní, přímé sluneční světlo jim však může způsobit přehřátí (zejména u psů) a následně úpal. Vodu psovi během dne pravidelně vyměňujte, aby ji měl vždy čistou a chladnou.

 

6. Kupte svému psovi vlastní "dětský bazén"

Psi, kteří milují vodu, ji přirozeně milují ještě více během horkých měsíců. Psa mokrá srst samozřejmě také ochlazuje. Pořiďte mu malý bazének pro děti, kde se může vyřádit a zchladit.

 

7. Nepředpokládejte, že váš pes umí dobře plavat

Jen proto, že psi instinktivně vědí, jak plavat, neznamená, že jsou dobrými plavci. A pokud váš pes skočí do vašeho bazénu, nemusí se dostat bez pomoci ven a mohl by se snadno utopit. Zajistěte, aby se váš pes nemohl dostat do bazénu bez vašeho vědomí.

 

8. Psi se mohou taky spálit!

Věřte tomu nebo ne, psi se mohou taky spálit, a to obzvláště ti s krátkou nebo světlou srstí. Stejně jako u lidí, můžou být popáleniny pro psa bolestivé a nadměrné vystavení slunci může vést k rakovině kůže. Pokud máte plemeno, které by se mohlo spálit, promluvte si se svým veterinářem o opalovacích krémech pro psy (nepředpokládejte, že je pro vašeho psa vhodný lidský opalovací krém).

 

9. Stříhání

Pokud máte domácího mazlíčka s hustou srstí, zvažte jeho ostříhání. Dva cm je délka akorát na to, aby se zabránilo spálení sluncem (viz. bod 7) a aby chlupáči zaroveň nebylo takové vedro.

 

10. Ochlazování na zahradě 

Psa můžete zchladit i proudem vody z hadice. Použijte však násadu, která zmírní tlak vody, který by mohl psovi ublížit nebo by se mohl bát. Ideální je násada na kropení rostlin (nebo použijte přímo konvici). Další možností je ho zabalit do ručníku namočeného ve studené vodě.Dávejte na své psí miláčky v létě pozor a vždy zvažte, jestli opravdu chcete psa vzít ven do parného dne či ho raději nechat doma v chládku. 

 

Zdroj: Pet Health Network