Lidské jídlo a psi: O co se můžeme podělit ze svého talíře?

Znáte ten psí pohled. Jak se tak dívají těma velkýma očima, někdy prostě neodoláme a něco jim dáme. Můžou psi ale jít chleba? Můžou jíst ovoce? A co oříšky nebo ryba? V článku se podíváme,  jaké jídlo je pro psy vhodné, které je naopak škodlivé nebo dokonce toxické.

 

Lidské a psí zažívání tráví potravu jinak. Některá lidská jídla nedokáže psí zažívací systém neumí strávit. Taky víme, že ne vše co jíme, je zdravé pro nás, natož pro psa. „Je naprosto bezpečné nahradit 10 % z celkového příjmu kalorií pamlsky“, říká Dr. Linder, specialista na veterinární stravu.

 Musíte mít ale na paměti, aby těch 10 % pamlsků nezpůsobilo např. alergické reakce, přibírání na váze, aby v sobě neměly příliš soli nebo nezpůsobily pejskovi další komplikace. Abyste se jim vyhnuli, měli byste podávat pejskovi tyto dobrůtky v malém množství a vždy sledovat jeho reakci.

 Pamatujete, že každý pes je jedinečný. Faktory jako velikost, váha, věk, rasa, zdravotní stav a aktivita psa ovlivňuje, kolik toho může pes sníst. Proto raději vždy konzultujte doplnění stravy o lidské jídlo s veterináři.

 

Může pes jíst chleba?

Ano, psi můžou jíst chleba. Pšenice, špalda a žito obsahují lepek. U psů je však citlivost na lepek vysoce ojedinělá (výjimkou je vzácná genetická vady rasy irských setrů).

 Pokud tedy váš pes nemá prokazatelnou citlivost na lepek, můžete mu kousek chleba – ať už bílého či celozrnného – dát. Nesmí však obsahovat koření či rozinky (rozinky jsou pro psy toxické).

 

Může pes jíst mléčné výrobky / vajíčka?

Hlavním důvodem, proč být na pozoru s mléčnými produkty, je intolerance laktózy. Laktóza je cukr, který se nachází v mléce a mléčných produktech. Může způsobit vašemu pejskovi potíže s trávením, stejně jako to bývá u lidí. Pokud tedy váš pejsek nemá intoleranci laktózy, můžete mu dát trošku mléka.

 Sýr, který tolik psů miluje, je také ok. Sýry však bývají tučné a s vysokým obsahem soli, proto vyzkoušejte raději méně tučné sýry, jako je např. mozzarella.

 Vyhněte se zmrzlině. Obsahuje přidaný cukr, který je pro psy toxický. Raději zvolte bílý jogurt, který navíc může pomoci pejskovi s trávením a je zdrojem vápníku.

 Vajíčka – vajíčka na tvrdo jsou lehce stravitelným zdrojem bílkovin, i pro vašeho psa. Nikdy mu nepodávejte vajíčko syrové, kvůli riziku salmonely.

 


Můžou psi jíst ryby?

Ryby jsou skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které jsou protizánětlivé a můžou také pomoci s bolestí kloubů.

 Před podáváním např. lososa musí být maso dobře uvařené, abyste se zbavili potenciálních parazitů a bakterií. Odstraňte před podáváním všechny kosti.

 Svému chlupáči taky nabídnout krevety, pokud jsou uvařené a bez krunýře. Čerstvě uvařený tuňák je taky v pořádku, stejně jako ten z plechovky, pokud byl tuňák naložený pouze ve vlastní šťávě a není příliš slaný.Můžou psi jíst ovoce?

Hodně druhů ovoce může psům sloužit jako zdravá, nízkokalorická svačinka. Jak už víme, ovoce je plné vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Psa však nekrmíme ovocem z konzervy či kompotu, které jsou naložené ve sladkém nálevu.

 Čerstvé ovoce před podáváním vždy umyjte a odstraňte z něj kůru, kůži, slupku, jádra, stonky, listy a semínka. Můžou totiž způsobit zadušení psa a v některých případech jsou pro psa toxické. Nakrájejte ovoce na menší kousky. Mějte v paměti, že citrusy nemusí udělat vašemu pejskovi dobře od žaludku.

 Pokud budete dodržovat postup výše, můžete chlupáči dopřát spoustu druhů ovoce např.: jablka, meruňky, banány, ostružiny, borůvky, kokos, mango, pomeranč, ananas, jahody či vodní meloun.

 Tyto druhy ovoce byste vašemu psovi neměli NIKDY dávat: hrozny, citrony, limetky a rozinky.

 

Avokádo

Avokádo je často kontrovezní téma, kvůli obsahu persinu. Persin je chemikálie, která může být ve větším množství toxická pro většinu zvířat. Může ve větším množství způsobit zvracení či průjem, ale v menším množství by neměl způsobovat problémy. Persin se vyskytuje hlavně v kůži a stonku, tyto části psovi tedy určitě nepodávejte.

 

To znamená, že psům můžete dát trošku avokáda, ale neměla by to být pravidelná pochoutka.

 

 

Může pes jíst oříšky?

Ořechy jsou dobrým zdrojem bílkovin a zdravých tuků, jsou ale také plné kalorií a soli, někdy těžké pro zažívání a taky je zde nebezpečí zadušení. Oříšky můžeme psovi taky nabídnout, například kešu nebo arašídové, měly by však být nesolené a v malém množství.

 Jiným ořechům - pekanové, vlašské, mandle a pistácie - byste se však měli vyhnout. Makadamové jsou pro psy dokonce toxické.

 Stejně jako jsou pro psa bezpečné arašídy, tak je i arašídové máslo. Dokonce je to v mnoha případech jejich oblíbená pochoutka. Musí však být bez příchutě, bez soli a vyrobený z nepražených arašídů. Hlavně nesmí obsahovat sladidlo xylitol, který je pro psy toxický.Můžu psovi dát něco z mého oběda?

Někdy to může být lákavé, ale není dobrý nápad dávat psovi něco z vašeho talíře. Spoustu ingrediencí, které se při vaření používají, můžou být pro psa nebezpečné. Patří mezi ně například česnek, cibule, pórek či pažitka.A co zelenina?

Platí pro ni to samé, co u ovoce.

 

Vždy zeleninu prvně umyjte. Většina se dá podávat syrová, či vařená - výborná je na páře. Větší zeleninu nakrájejte na kousky, abyste se vyhnuli zadušení.

 Seznam zeleniny, která je vhodná pro psy je dlouhý a zahrnuje: brokolici, mrkev, květák, celer, okurek, zelené fazole, zelenou čočku, rajčata, salát či cuketu.

 “Přidáním zeleniny do jídelníčku dáváte psovi komplexní vlákninu, bílkoviny a tuky v přirozeném stavu, což je ideální pro zažívání. Přidání brokolice, celeru nebo cukety k dávce granulí má dlouhodobě velký vliv na zdraví pejska. Tyto malé jednoduché kroky dělají velký rozdíl.” říká veterinář Dr. Ernie Ward.

 

 

Čokoláda

Nikdy. Čokoláda je pro psy toxická.Souhrn jídel, které jsou psa nebezpečná:

 1. alkohol a jídla obsahující alkohol

 2. kofein

 3. pažitka

 4. čokoláda

 5. česnek

 6. hrozny

 7. pórek

 8. citrony

 9. limetky

 10. makadamové ořechy

 11. cibule

 12. rozinky

 13. xylitol

 14. kynuté těsto

 

Myslete vždy hlavně na množství jídla, které psovi dáváte. Obezita (nejen) u psů vede k nemocem jako rakovina, vysoký krevní tlak, srdeční nemoc, chronické záněty apod. Extra váha navíc  ovlivňuje kvalitu života psa, proto hlídejte množství jídla, které psu dáváte a kompenzujte příjem psa i výdejem - procházkou či během.

 

Zdroj: Dogster magazine a Trupanion